تبلیغات
go - معرفی دكتر رامز وقار، پدر متالورژی ایران

امروز:

معرفی دكتر رامز وقار، پدر متالورژی ایران

دكتر رامز وقار ، پدر متالورژی ایران ، با بیش از 35مقاله در مجلات داخلی و خارجی، دارای چندین عنوان کتاب در حوزه تخصصی خود است که بارها کتابهای وی به عنوان کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و کتاب برتر دانشگاه تهران انتخاب شده است.

وی مقطع متوسطه را در دبیرستان البرز تهران تحصیل کرده و مهندسی شیمی دانشکده فنی دانشگاه تهران اولین مدرک آکادمیک اوست. ایشان به عنوان شاگرد اول رشته مهندسی شیمی دانشگاه تهران با بورس دولتی به بلژیک رفت و در سال 1346موفق به اخذ درجه دکتری شد.اکنون 30سال از بازنشستگی وی از دانشگاه تهران می گذرد، ولی باز هم حضور موثر خود را در دانشکده مواد و متالورژی حفظ کرده است.

کتاب های" فناوری میکروبی در متالورژی ، آماده‏سازی بار کوره‏های تولید آهن و فولاد ، متالورژی مس ، هیدرومتالورژی "  از جمله کتاب های ایشان هستند

* آقای دكتر، لطفاً در ابتدای این گفتگو كمی از سالهای ابتدایی زندگی تان برایمان بگویید، این ایام چگونه گذشت؟


** من در سال 1310 در تفلیس متولد شدم. با تغییر رژیم شوروی سابق به ما گفتند كه یا باید به تابعیت آنجا در بیایید و یا آن كه اینجا را ترك كنید و این گونه بود كه ما به ایران آمدیم. تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در تهران گذراندم. دوره متوسطه را در دبیرستان البرز سپری كردم و پس از این كه در كنكور دانشكده فنی شركت كردم، به دانشكده فنی رفتم و در رشته شیمی دانش آموخته شدم. چون نفر اول بودم، بورسی به من تعلق گرفت كه با آن به بلژیك رفتم و در آنجا در رشته متالوژی دوره دكترا را پشت سر گذاشته و تزم را در خصوص خواص ترمودینامیكی گذراندم. در سال 1332 از دانشكده فنی دانش آموخته شدم. بعد از آن، سه سال در معادن انارك كار می كردم و در سال 1335 به بلژیك رفتم و سال 1340 دوباره به ایران بازگشتم. قبل از آن كارمند وزارت صنایع بودم و در همان سال 40، با رتبه یك دانشیاری وارد دانشكده فنی شدم .

 

* اولین اثرتان را در چه سنی نوشتید؟
** اولین كتابم را در سال 1347 نوشتم. این اثر در مورد تهیه مواد معدنی و فرآوری مواد معدنی است. آن زمان دوره ای بود كه من دانشیار دانشكده فنی بودم. در همان سال هم استادی خود را گرفتم. در سال 1352 و 53، دو كتاب در مورد متالوژی نوشتم و چند سال بعد از آن در سال 1368 كتاب متالوژی مس را نوشتم و سپس كتاب تهیه مواد اولیه برای كوره های بلند را منتشر كردم. بعد از آن كتابی را در خصوص هیدرومتالوژی و اخیراً هم كتاب بیوتكنولوژی را كه در حقیقت كاربرد میكرو ارگانیسمها در صنعت متالوژی است نوشته و منتشر كردم. در حال حاضر هم مشغول نگارش كتابی در زمینه آلودگی محیط زیست ناشی از متالوژی هستم كه شاید تا یكی دو سال دیگر به اتمام برسد.

* از بین این آثار كدام یك بیشتر مورد توجه خودتان است؟
** فكر می كنم آخرین كتاب یعنی بیوتكنولوژی. معمولاً اولین كتابها عاری از عیب و نقص نیست. تا آن زمان هیچ كتابی در مورد فراوری وجود نداشت و كتابی كه من نوشتم اولین كتاب در این رشته بود. در آن زمان كتاب بسیار خوبی بود، اما آخرین كتابم كتاب جامعی است كه تصور می كنم آن هم اولین كتابی است كه در این مبحث نوشته شده است.

* شما پدر متالورژی ایران لقب گرفته اید. می خواهم در مورد متالورژی و یا متالوژی كه من دقیقاً نمی دانم واژه صحیح آن كدام است صحبت كنید.
** متالورژی صحیح است. ما اصلاً متالوژی نداریم. آن چیزی كه مربوط به فن تولید فلز و نیز مصالحی كه از فلزات ساخته می شود، متالورژی است. زمانی كه به ایران آمدم، تنها فردی بودم كه تحصیلات خود را در رشته متالورژی گذرانده بودم و اصولاً ما متالورژیست به عنوان استاد نداشتیم. آقای دكتر حایری در دانشكده فنی متالورژی تحصیل می كردند، ولی رشته ایشان متالورژی نبود.

* قدمت متالورژی چقدر است؟
** متالورژی به چند هزار سال قبل برمی گردد. در همان زمان هم فلزاتی مثل مس اولین فلزی است كه بشر از آن استفاده كرده است و سابقه آن به هفت هزار سال قبل از میلاد برمی گردد. در حقیقت، مردمان آن روزها هم با متالورژی سروكار داشته اند و از فلزات استفاده می كردند، اما آن چه امروز به نام متالورژی وجود دارد، شاید از سیصد سال پیش شروع شده باشد. آن موقع به صورت استاد كارهای مختلف، فلزاتی را تهیه می كردند و مصالحی را كه می ساختند، از هر نظر قابل قبول است.
البته، اكثر این وسایل شامل ادوات نظامی و یا وسایلی مربوط به امور روزانه مثل ظروف و... است. در نتیجه، این رشته با آغاز تمدن بشری وجود داشته است

 

* فرمودید آخرین اثر شما در خصوص میكرو ارگانیسمها می باشد، ممكن است در خصوص اهمیت مكانیزم میكرو ارگانیسمها برایمان بگویید؟
** كاربرد میكرو ارگانیسمها در متالورژی یك كاربرد نسبتاً جدید است، ضمن این كه كاربرد میكرو ارگانیست توسط بشر سابقه قدیمی دارد. اولین سابقه میكرو ارگانیستها در استفاده از تخمیر بوده است. از حدود 150 سال قبل، از میكرو ارگانیستها در صنعت برای تخمیر نان استفاده شده است. مخمرهایی كه در نان استفاده می شوند، دسته ای از میكرو ارگانیستها و قارچهای تك سلولی هستند. بعد از آن در كشاورزی و در جریان جنگ جهانی دوم نیز در پزشكی استفاده شد كه نتیجه آن پنی سیلینی بود كه جان بسیاری از مجروحان را نجات داد. اما سابقه آن در متالورژی بیش از 50 سال نیست. در نتیجه، ما خیلی از دنیا عقب نیستیم، چون در دنیا نیز از 30 یا 40 سال قبل از میكرو ارگانیستها در متالورژی برای حل كردن و یا بازیابی فلزات استفاده می شود. در حال حاضر، كاربرد بسیار زیاد میكرو ارگانیستها در تصفیه پسابهاست كه تقریباً می توان گفت در تمام دنیا از آن استفاده می شود كه عملاً با هیچ روش دیگر قابل تصفیه نیستند. در حال حاضر، میكرو ارگانیستها در تولید فلزات هم بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. میكرو ارگانیستها بسیاری از فلزات باطله قدیمی را كه به صورت غیرقابل استفاده در اطراف معادن جمع شده بود، استخراج می كنند. البته، میكروارگانیستها برای خوشامد ما این كار را انجام نمی دهند، بلكه به دلیل ساختار خودشان و نیاز ساختاریشان است كه سولفورهای معدنی را اكسیده می كنند و فلز آن را به صورت محلول در می آورند كه بعداً از محلول می توان فلز را بازیابی كرد. میكرو ارگانیست صنعت جوانی است كه در دنیا به كار برده می شود. در ایران و در مجتمع مس سرچشمه پایلوتی برای استخراج فلز توسط میكرو ارگانیستها ایجاد شده است، اما هنوز شاهد توسعه همه گیر آن در ایران نیستیم.

 

*  متالورژی و یا رشته هایی از این دست هنوز نزد مردم ما ناشناخته است. پیشنهاد شما برای ترفیع جایگاه این علم چیست؟
** باید زمینه ارتقای این علم را از دبیرستانها شروع كرد؛ دانشجویی كه وارد دبیرستان می شود باید با صنعت آشنا شود. در دبیرستانهای ما هنوز سیستم قدیمی كه مبتنی بر تئوری پردازی است رایج است و توجهی به كاربردی بودن علم نمی شود. امروز شیوه آموزش در دنیا كاملاً تغییر كرده است و در سالهای پایانی دبیرستان، دانش آموز به خوبی می داند كه صنعت چیست و چه می كند. او حداقل اطلاعات لازم را دارد و آن را می یابد و سپس بر اساس علاقه خود آن رشته را انتخاب می كند. اما در كشور ما این گونه نیست؛ زمانی در كشور وضع شغلی دانش آموختگان رشته عمران خیلی خوب بود و همه می خواستند به این رشته بروند، امروز این تمایل به سوی رشته هایی مثل برق و كامپیوتر گرایش یافته است. شاید اهمیت رشته های دیگر برای جامعه كمتر از این رشته ها نیست، اما می بینید از آن جا كه دانشجو اطلاع زیادی از آن ندارد، معمولاً این رشته ها را در انتخاب آخر خود قرار می دهد.


نوشته شده در : دوشنبه 24 بهمن 1390  توسط : gdfgfdgg fdgdf.    نظرات() .

buy viagra online uae
چهارشنبه 22 خرداد 1398 04:51 ب.ظ

What's up, I would like to subscribe for this blog to take most recent updates, thus where can i do it please assist.
megapolis hack
شنبه 5 اسفند 1396 05:15 ق.ظ
ضرب و شتم عالی من می خواهم زمانی که وب سایت خود را اصلاح می کنید، شاگردی کنم، چگونه می توانم برای آن اشتراک کنم
یک سایت وبلاگ؟ این حساب من یک قرارداد قابل اجرا بود. من کمی از این پخش تلویزیونی ایده ای روشن و واضح ارائه کرده ام
Von
جمعه 17 آذر 1396 07:16 ب.ظ
I love your blog.. very nice colors & theme. Did you make
this website yourself or did you hire someone to do it for you?
Plz respond as I'm looking to design my own blog and would like to know where u got this
from. many thanks
Why do they call it the Achilles heel?
سه شنبه 17 مرداد 1396 12:45 ب.ظ
If you desire to improve your knowledge simply keep visiting this web site and be updated
with the latest news update posted here.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر